Najczęstsze problemy ortopedyczne i sposoby ich leczeniaCiało ludzkie jest wspaniałym tworem, ale bywa też delikatne. Często najmniejsze skręcenie lub przekręcenie ciała może wywołać reakcję łańcuchową, której skutkiem jest ból, osłabienie i ograniczenie zakresu ruchu. Ludzkie ciało nie zawsze jest tak silne i wytrzymałe, jak byśmy tego chcieli. Na szczęście istnieje wiele sposobów zmniejszenia ryzyka rozwoju schorzeń ortopedycznych i radzenia sobie z problemami, gdy już się pojawią. W tym wpisie na blogu omówione zostaną cztery powszechne schorzenia ortopedyczne oraz sposoby ich leczenia przez fizykoterapeutów.

Co to jest problem ortopedyczny?

Wiele problemów ortopedycznych może być spowodowanych różnymi czynnikami, takimi jak uraz lub choroba. Czynniki te mogą prowadzić do bólu, stanów zapalnych lub deformacji, które wpływają na mięśnie i stawy.

Niektóre typowe problemy ortopedyczne obejmują:

- Trauma

- Zwichnięcia

- Złamania

- skręcenia

Schorzenie ortopedyczne to dowolne zaburzenie lub choroba, która wpływa na kości, mięśnie lub stawy ciała. Problemy ortopedyczne mogą być spowodowane urazem, nadużywaniem, zużywaniem się chrząstki stawowej lub innymi schorzeniami. Terminy "ortopedyczny" i "reumatologiczny" są często używane zamiennie w odniesieniu do wszelkich zaburzeń, które charakteryzują się bólem lub sztywnością stawów. Schorzenia ortopedyczne, które ograniczają zdolność do poruszania się i wykonywania codziennych czynności, są określane mianem zaburzeń mięśniowo-szkieletowych (MSD). Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że MSD odpowiadają za 75% wszystkich urazów w miejscu pracy. Najczęstsze grupy MSD obejmują schorzenia kręgosłupa, stawów (w tym zapalenie stawów), zespoły nadwyrężenia oraz schorzenia związane z urazami.

Problemy z plecami

Najczęstszą przyczyną bólu pleców jest zwykły skurcz mięśni. Jest to jednak również jeden z najczęstszych powodów wizyt u fizykoterapeuty. Większość wizyt dotyczy bólu w dolnej części pleców spowodowanego przepukliną krążka międzykręgowego. Przepuklina krążka międzykręgowego to uraz, który powstaje, gdy centralna część krążka międzykręgowego przebije się przez otaczające go więzadła, powodując wybrzuszenie krążka i ucisk na nerwy. Pomimo wysokiego wskaźnika występowania bólu pleców, tylko 5% populacji kiedykolwiek skorzysta z usług specjalisty w zakresie kręgosłupa (lekarza lub specjalisty zajmującego się kręgosłupem). Odsetek operacji kręgosłupa jest jeszcze niższy: wynosi zaledwie 1%.

Problemy z ramionami

Ból ramion jest powszechny wśród sportowców i może wynikać z ich nadużywania. Nadmierna eksploatacja może być spowodowana częstymi i powtarzającymi się ruchami, złą postawą lub złą biomechaniką, zwłaszcza podczas wykonywania czynności nad głową. Większość przypadków bólu barku jest spowodowana zespołem impingementu, który może wystąpić w wyniku zapalenia lub urazu ścięgna lub kaletki maziowej mankietu rotatorów. Inne przyczyny bólu barku to zapalenie stawów, uszkodzenie nerwów i choroba zwyrodnieniowa stawów.

Codzienne ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić mięśnie, poprawić postawę i zmniejszyć ból. W leczeniu bólu barku fizykoterapeuci mogą również stosować elektroterapię, terapię manualną, ultradźwięki i inne metody.

Problemy z biodrem

Ból biodra jest często spowodowany nadmiernym użytkowaniem, złą biomechaniką lub kombinacją obu tych czynników. Do najczęstszych przyczyn bólu biodra należą: choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis), martwica okołostawowa, zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego i zapalenie kaletki maziowej. Problemy z biodrami mogą ograniczać zakres ruchu i wytrzymałość, co z kolei może przyczyniać się do problemów z kolanami.

Fizykoterapeuci mogą pomóc w zmniejszeniu bólu bioder i poprawie mobilności poprzez nauczanie pacjentów ćwiczeń wzmacniających mięśnie wokół biodra i kolana. Fizykoterapeuci mogą również zalecić różne metody, takie jak ultradźwięki, stymulację elektryczną i hydroterapię.

Problemy z kolanami

Ból kolana jest powszechnie związany z nadmiernym użytkowaniem i złą biomechaniką. Kolano poddawane jest dużym obciążeniom, a ból kolana może być wynikiem skręcenia kolana, słabej mobilności lub nadmiernej eksploatacji. Regularne ćwiczenia, prawidłowa biomechanika oraz odpowiednie obuwie mogą pomóc w uniknięciu problemów z kolanem. Fizykoterapeuci mogą leczyć problemy z kolanem poprzez wzmacnianie mięśni wokół kolana, pomaganie pacjentom w poprawie ich mobilności oraz zalecanie ćwiczeń wzmacniających mięsień czworogłowy i mięsień dwugłowy uda. Fizykoterapeuci mogą także leczyć problemy z kolanem przy pomocy metod, takich jak ultradźwięki, stymulacja elektryczna i terapia termiczna.

Schorzenia ortopedyczne mogą być wynikiem wielu różnych urazów lub stanów chorobowych. Na szczęście, wiele z nich może być leczonych przez fizykoterapeutę za pomocą kombinacji ćwiczeń, terapii manualnej i innych metod. W przypadku wystąpienia bólu stawów lub mięśni należy udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny. Jeśli lekarz zdiagnozuje problem ortopedyczny, może skierować Cię do fizykoterapeuty. Fizykoterapeuta może pomóc w osiągnięciu celów, niezależnie od tego, czy chodzi o zmniejszenie bólu, czy zwiększenie siły.