Obszerny przewodnik po ortopedii dziecięcejTo naturalne, że martwisz się, gdy Twoje dziecko odczuwa ból, zwłaszcza jeśli wydaje Ci się, że nie może nawet chodzić. Jako rodzice, chcesz pomóc dziecku przejść przez ból i odzyskać zdrowie tak szybko, jak to możliwe. Ale skąd masz wiedzieć, czy Twoje dziecko potrzebuje lekarza, czy też polepszy się samo? Jak możesz pomóc im szybciej wrócić do zdrowia? Są to niektóre z pytań, które przebiegają przez umysł każdego rodzica, gdy jego dziecko zachoruje. Przyprowadzasz swoje dzieci na wizytę do pediatry, ponieważ prawdopodobnie nie czujesz się komfortowo z ich obecnym stanem zdrowia. Pediatra specjalizuje się w opiece nad dziećmi od urodzenia do 18 roku życia i może zdiagnozować większość powszechnych chorób dziecięcych. On lub ona skupi się na słuchaniu Twoich obaw i wyjaśni, jakie powinny być kolejne kroki dla Ciebie i Twojego dziecka. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o ortopedii dziecięcej i co się z nią wiąże.

Czym jest ortopeda dziecięcy?

Ortopeda dziecięcy jest lekarzem, który leczy dzieci, które mają warunki ortopedyczne i urazy. Te schorzenia i urazy mogą obejmować złamania, zwichnięcia i nadwyrężenia, nieprawidłowości płytki wzrostowej i stawów, skoliozę, urazy sportowe, zaburzenia nerwowo-mięśniowe i mięśniowo-szkieletowe oraz schorzenia wrodzone. Warunki ortopedyczne to te, które wpływają na cały układ kostny.

Ortopedzi dziecięcy są przeszkoleni w zakresie ogólnej ortopedii, jak również problemów zdrowotnych dzieci. Dzięki temu są w stanie diagnozować i leczyć szeroki zakres schorzeń, które dotykają dzieci. Ortopedzi dziecięcy są przeszkoleni w zakresie diagnozowania, leczenia i zarządzania różnymi warunkami, które mogą wpływać na układ mięśniowo-szkieletowy, w tym układ kostny, stawy, mięśnie, więzadła i nerwy.

Warunki leczone przez ortopedów dziecięcych

Ortopeda dziecięcy może leczyć wiele różnych warunków, ale niektóre z najczęstszych obejmują:

 • Ostre i przewlekłe urazy i złamania - Obejmuje to złamania kości długich, złamane lub zwichnięte kostki, zerwane więzadła i zwichnięcia stawów.

 • Skolioza - Jest to stan, w którym kręgosłup wykrzywia się na jedną stronę.

 • Urazy sportowe - Może to obejmować urazy kolan, urazy ramion i urazy kostek.

 • Nieprawidłowości płytki wzrostowej i stawów - Niektóre dzieci rodzą się z nieprawidłowościami stawów lub płytki wzrostowej.

 • Nerwy i choroby nerwowo-mięśniowe - Warunki, które wpływają na nerwy i zdolność nerwów do komunikowania się z mięśniami mogą być leczone przez ortopedę dziecięcego.

 • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe - Niektóre zaburzenia, takie jak porażenie mózgowe i dystrofia mięśniowa, mogą wpływać na układ mięśniowo-szkieletowy.

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy dziecięcego

 • Gdy dziecko ma złamanie - Jeśli Twoje dziecko ma złamanie, lekarz zwykle zasugeruje wizytę u ortopedy. Złamania są nagłymi przypadkami medycznymi, które wymagają natychmiastowej uwagi, ponieważ mogą prowadzić do powikłań, takich jak długotrwała deformacja i niepełnosprawność.

 • Gdy dziecko ma zwichnięcie lub nadwyrężenie - Zwichnięcia i nadwyrężenia są łagodnymi urazami i leczy się je odpoczynkiem i lekami przeciwbólowymi. Jeśli jednak ból nie ustępuje, konieczna może być wizyta u ortopedy dziecięcego.

 • Gdy dziecko ma płytkę wzrostu lub nieprawidłowości w stawie - Dzieci są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w stawach i płytce wzrostu niż dorośli. Nieprawidłowości te są zwykle wykrywane podczas badania fizycznego.

 • Gdy Twoje dziecko ma skoliozę - Skolioza nie jest chorobą, lecz nieprawidłowym wygięciem kręgosłupa. Jeśli stan ten jest łagodny, nie wymaga natychmiastowego leczenia. Jeśli jednak skrzywienie postępuje, lekarz może zasugerować leczenie.

 • Gdy Twoje dziecko ma urazy sportowe - Urazy sportowe są powszechne wśród dzieci i nastolatków. Jeśli uraz jest poważny, lekarz może zasugerować krótki odpoczynek. Jednakże, jeśli ból utrzymuje się, ortopeda dziecięcy może być potrzebne.

 • Gdy Twoje dziecko ma nerwów lub nerwowo-mięśniowych - Dzieci z nerwowo-mięśniowych lub nerwowych warunkach mogą być leczone przez ortopedę dziecięcego.

 • Gdy Twoje dziecko ma dystrofię mięśniową lub porażenie mózgowe - Te schorzenia wpływają na mięśnie oraz sposób, w jaki się poruszają i rosną.

Jak pomagają ortopedzi dziecięcy?

 • Kiedy Twoje dziecko ma złamanie - Ortopedzi dziecięcy pomagają zmniejszyć ból i obrzęk, przesunąć kości z powrotem do ich normalnej pozycji i chronić zranioną część przed infekcją.

 • Gdy Twoje dziecko ma zwichnięcie lub nadwyrężenie - ortopedzi dziecięcy pomagają zmniejszyć ból i obrzęk, a także pomagają więzadłom i mięśniom odzyskać sprawność.

 • Gdy Twoje dziecko ma płytkę wzrostową lub nieprawidłowości w stawach - ortopedzi dziecięcy pomagają kościom rosnąć w normalnym tempie, chronią kości przed urazami i pomagają utrzymać elastyczność stawów.

 • Gdy Twoje dziecko ma skoliozę - ortopedzi dziecięcy mogą pomóc w zapobieganiu postępowi choroby i zaproponować opcje leczenia.

 • Gdy Twoje dziecko doznaje urazów sportowych - ortopedzi dziecięcy mogą pomóc w gojeniu się ran, zmniejszeniu bólu i zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia.

 • Gdy u Twojego dziecka występują schorzenia nerwowe lub nerwowo-mięśniowe - ortopedzi dziecięcy mogą pomóc w leczeniu schorzeń nerwowych i nerwowo-mięśniowych oraz zaproponować sposoby poprawy jakości życia.

 • Gdy Twoje dziecko cierpi na dystrofię mięśniową lub porażenie mózgowe - ortopedzi dziecięcy mogą pomóc w poprawie mobilności dziecka, zapobiec deformacji i niepełnosprawności oraz zaproponować najlepsze opcje leczenia.

Ortopeda dziecięcy jest lekarzem, który leczy dzieci, które mają warunki ortopedyczne i urazy. Ortopedzi dziecięcy są przeszkoleni w ogólnej ortopedii, jak również w kwestiach zdrowia dzieci. W ten sposób są w stanie zdiagnozować i leczyć szeroki zakres warunków, które wpływają na dzieci. Ortopedzi dziecięcy są przeszkoleni w zakresie diagnozowania, leczenia i zarządzania różnymi warunkami, które mogą wpływać na układ mięśniowo-szkieletowy, w tym układ kostny, stawy, mięśnie, więzadła i nerwy.